presov.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Prešov

Aktuálne spravodajstvo

Vyčistiť mesto Mosul od bômb a nastražených náloží bude trvať desiatky rokov

BAGDAD 18. augusta (WebNoviny.sk) - Americkí vojaci budú pomáhať pri lokalizovaní nevybuchnutých bômb, ktoré v Iraku zhodila koalícia pod vedením USA. Uviedol to v piatok najvyšší veliteľ amerických síl v Iraku generál Stephen Townsend. Ako povedal novinárom v Bagdade, americká armáda nájde spôsob, ako pomôcť. Nevybuchnuté bomby zhodené koalíciou sú však len malou časťou problému, ktorému čelí Mosul a ďalšie iracké mestá oslobodené od Islamského štátu. Militanti tam totiž pri ústupe poukrývali nálože, ktoré pri najmenšom pohybe vybuchnú. Môžu byť pritom všade - v detských hračkách, vysávačoch či dvierkach rúry na pečenie. Odporúčame:Jedna z posledných bášt Islamského štátu čelí vystupňovanému náletu koaličných a irackých síl Na vyhľadávane a zneškodňovanie výbušnín si iracká vláda najala súkromnú spoločnosť Janus Global Operations. Podľa niektorých odhadov však môže trvať aj 25 rokov, kým západný Mosul vyčistia od bômb. Viac k témam: Irak, Mósul, USAZdroj: Webnoviny.sk - Vyčistiť mesto Mosul od bômb a nastražených náloží bude trvať desiatky rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vyčistiť mesto Mosul od bômb a nastražených náloží bude trvať desiatky rokov

Treenium je prvý dom s horizontálnym lesom na Slovensku

BRATISLAVA 18. augusta 2017 (WBN/PR) - Prvý obytný domom na Slovensku, na ktorého fasáde budú rásť stromy a iná zeleň nesie názov Treenium. Vyrastá v bratislavskej štvrti Ružinov. Zelený porast je hlavným architektonickým prvkom domu. Informoval o tom Milan Halgaš, predseda predstavenstva firmy Greefin, ktorá stavia obytný dom. Bude na ňom rásť takmer tisíc rastlín, ktoré budú výrazným architektonickým prvkom domu a jeho neoddeliteľnou súčasťou. Bude na ňom rásť viac ako 80 stromov, 130 tují, 60 borovíc, vyše 500 kríkov a a viac ako 150 plazivých rastlín. Ako hovorí záhradný architekt Branislav Lulkovič som bude vybavený automatickým zavlažovacím systémom. Zavlažovací systém bude založený na odkvapkávaní vody do betónových kvetináčov. Okrem iného bude zbierať aj prebytočnú dažďovú voda, ktorá sa využije v zavlažovacom systéme. Korene stromov budú zakotvené dvomi prekríženými lanami z tkaniny.  Na budove budú rásť rastliny, ktoré sú vhodné do slovenských klimatických podmienok a sú odolné voči mrazom. Ich veľkosť a váha sa zohľadnila v prepočtoch statikov.  Zeleň bude nielen na fasáde domu, ale aj na jeho streche. „Inšpiráciou projektu, je myšlienka projektu Bosco Verticale, čo v preklade znamená vertikálny les. Dnes je ikonou mesta Miláno. Bratislavský projekt má šancu ambíciu stať sa novou ikonou hlavného mesta,“ hovorí architekt Kalin Cakov z architektonického štúdia Cakov + partners. Zelený porast znižuje v dome Treenium  podľa zvukových analýz okolitý hluk približne o 8 decibelov. Okrem toho zelený porast znižuje ozvenu, ktorá  sa môže objaviť vo vnútorných blokoch. Zeleň je na ploche 2 hektáre, čo ročne dokáže absorbovať 50 ton nečistôt. Približne dva stromy, v závislosti od ich veľkosti, sú potrebné na produkciu kyslíka pre jedného človeka. Taliansky projetk Bosco Verticale (Vertikálny les), ktorý je pre stavbu inšpiráciou ktorú navrhlo architektonické štúdio Boeri Studio v roku 2008. Projekt pozostáva z dvoch budov. Jedna má výšku 87 metrov a druhá 119 metrov. Viac k témam: architektúra, Slavia Capital, TreeniumZdroj: Webnoviny.sk - Treenium je prvý dom s horizontálnym lesom na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Treenium je prvý dom s horizontálnym lesom na Slovensku

Štát uľahčil prijímanie cudzincov na sezónne práce, platí to pre štyri odvetvia

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Od polovice júla tohto roka môžu zamestnávatelia na Slovensku v štyroch vybraných odvetviach ľahšie zamestnať na sezónne práce pracovníkov z tzv. tretích krajín, teda z krajín mimo Európskej únie. Ide o odvetvie poľnohospodárstva, lesníctva a rybolovu, priemyselnú výrobu, stavebníctvo a ubytovacie a stravovacie služby. Úrad práce by mal zaistiť pracovníkov "Pokiaľ zamestnávatelia nahlásia do informačného systému úradov práce voľné pracovné miesto, úrad má 15 dní na to, aby sa pokúsil zohnať voľných uchádzačov o zamestnanie z úradov práce a ak sa to nepodarí a zamestnávateľ splní stanovené podmienky a zdôvodní sezónnosť potreby zamestnania, tak je možné až na 180 dní počas 12 kalendárnych mesiacov zamestnať pracovníka z takzvaných tretích krajín," objasnil na tlačovej besede generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Odporúčame:Beblavý a Mihál chcú zmeniť systém zvyšovania minimálnej mzdy, poukazujú na náklady zamestnávateľa Vyšší objem práce Ako ďalej uviedol, zamestnávatelia v daných štyroch odvetviach budú musieť obhájiť sezónne podmienky, ktoré sa vyznačujú podstatne vyšším objemom práce. "Toto bude kľúčové, aby zamestnávateľ vedel preukázať," povedal Valentovič. O splnení týchto podmienok budú podľa neho na miestnej úrovni rozhodovať už existujúce tripartitné výbory pre otázky zamestnanosti. "Ak sa nepodarí obsadiť pracovné miesto uchádzačom z úradu práce, tak je možné vydať pracovné povolenie v zmysle zákonom stanovených podmienok," povedal Valentovič. Dopyty sú najmä v poľnohospodárstve Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter očakáva, že týmto krokom sa pracovníci z krajín mimo EÚ rýchlejšie uplatnia na Slovensku pri vykonávaní sezónnych prác podľa potrieb jednotlivých odvetví. Odporúčame:Podnikatelia odmietajú administratívne zvyšovanie minimálnej mzdy, môže to mať ničivé následky "Bolo to volanie hlavne z pôdohospodárstva, kde prirodzene tie sezónne práce sú," povedal minister. Ako dodal, ministerstvo práce vytipovalo tie odvetvia, ktoré rezortu odporučili zamestnávatelia. "Napríklad aj výroba televízorov je do istej miery sezónne hodnotená, ďaleko väčšia výroba, odbyt aj predaj je napríklad v predvianočnom období," povedal Richter. Viac k témam: Ján Richter, Marián Valentovič, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRZdroj: Webnoviny.sk - Štát uľahčil prijímanie cudzincov na sezónne práce, platí to pre štyri odvetvia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Štát uľahčil prijímanie cudzincov na sezónne práce, platí to pre štyri odvetvia

Na severe Slovenska hrozia povodne, meteorológovia vydali výstrahu

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred prívalovými povodňami na severe Slovenska, ktoré môžu spôsobovať škody na majetku menšieho rozsahu. Výstraha prvého stupňa platí od soboty od 18:00 do pondelka do 6:00, a to v okresoch Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina - sever, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Žilina - Rajčanka. Informoval o tom SHMU na svojej internetovej stránke. Viac k témam: povodne, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav, výstrahyZdroj: Webnoviny.sk - Na severe Slovenska hrozia povodne, meteorológovia vydali výstrahu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na severe Slovenska hrozia povodne, meteorológovia vydali výstrahu

Tajný život mesta láka žiakov do prírody

BRATISLAVA 18. augusta 2017 (WBN/PR) - Ťažké knihy na určovanie rastlín počas prechádzok v prírode sú minulosťou. Aj na Slovensku už môžete využívať mobilnú aplikáciu na rozpoznanie rastlín Pl@ntNet, ktorú od jari 2017 napĺňali fotkami rastlín deti z 50 slovenských a 50 českých škôl zapojených do projektu Tajný život mesta. Na základe kvalitnej fotky kvetu, listu, plodu alebo kmeňa rastliny umožňuje aplikácia Pl@ntNet jednoducho rozpoznať divo rastúce rastliny v našej prírode a priradí im názov. Ten sa zobrazí nielen v  odbornom latinskom jazyku, ale aj v slovenčine, a to vďaka spolupráci s botaničkami zo Slovenskej technickej univerzity vo Zvolene, ktorá je jedným z partnerov projektu Tajný život mesta. Školáci vďaka tabletom, ktoré v rámci projektu získali, mohli vo svojom okolí objavovať a fotiť divo rastúce rastliny, pričom objavili nielen chránené druhy a chránené lokality priamo na hraniciach mesta, ale aj nebezpečné invázne rastliny. O svojich objavoch následne informovali verejnosť formou videí, reportáží alebo výstav. Najlepšie z nich si môžete pozrieť na stránke www.tajnyzivotmesta.sk. Projekt Tajný život mesta beží od septembra 2016 paralelne na Slovensku aj v Českej republike a umožní spolu stovke škôl v oboch krajinách objavovať rozmanitosť rastlinnej ríše a prebudiť záujem detí o okolie svojho mesta či obce. Cieľom projektu Tajný život mesta, ktorý koordinuje CEEV Živica a finančne zastrešuje Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s., Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. a spoločnosť Veolia Energia Slovensko, a.s., je zvýšenie environmentálneho povedomia o biodiverzite ako dôležitého prvku udržateľnosti miest. Mobilnú aplikáciu PlantNet si môžete zadarmo stiahnuť aj v slovenskom jazyku v službe Google Play alebo AppStore a vďaka databáze, ktorú naplnili žiaci slovenských škôl zistiť, aké rastliny rastú vo vašom okolí. (S. Vogelová, I. Poláčková) Viac k témam: Pl@ntNet, Slovenská technická univerzita vo Zvolene, Tajný život mestaZdroj: Webnoviny.sk - Tajný život mesta láka žiakov do prírody © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tajný život mesta láka žiakov do prírody

Verejná ochrankyňa práv vyvesila dúhovú vlajku, prihovorí sa účastníkom pochodu

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová podporuje snahu o uplatnenie základných práv LGBTI komunity a na okne svojho úradu preto v piatok dopoludnia vyvesila dúhovú vlajku. Ako agentúru SITA informoval ombudsmankin hovorca Ján Glovičko, Patakyová tento symbol vníma ako prejav rešpektovania práva a zároveň upozornenie na jeho porušovanie v prípade prehliadania práv sexuálnych menšín. Verejná ochrankyňa práv sa zúčastní na festivale Dúhový PRIDE a verejne sa prihovorí jeho účastníkom. Odporúčame:Paška sa obul do Bugára, kritizuje plánovaný prejav ombudsmanky na Dúhovom PRIDE Ochrana a uznanie párov rovnakého pohlavia Mária Patakyová prijala pozvanie od organizátorov festivalu preto, lebo je presvedčená, že verejný ochranca práv má vždy stáť na strane tých, ktorých základné práva a slobody sú ohrozené alebo porušované. „Ak zdieľame európske hodnoty postavené na rešpektovaní a ochrane základných práv, potom prirodzene musíme zabezpečiť uznanie a ochranu aj párov osôb rovnakého pohlavia,“ povedala verejná ochrankyňa práv a dodala, že pri vstupe do úradu sa prihlásila k spoločným európskym hodnotám, a v rámci nich aj k akceptovaniu rôznorodosti a k tolerancii. „Z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu vyplýva, že štát sa nesmie zaoberať sexuálnou orientáciou členov rodiny. Preto by mal vytvoriť také právne prostredie, ktoré bude rešpektovať základné právo každej osoby na ochranu súkromia,“ povedala Patakyová. Odporúčame:Zlepšenie podmienok LGBTI komunity je pre predstaviteľov štátu povinnosťou, tvrdí Poliačik Otázky vyžadujúce si hlbšiu diskusiu Podľa ombudsmanky ochrana základných práv ľudí z LGBTI komunity v praxi naráža na prekážky, napríklad pri poskytovaní informácií v nemocniciach alebo v školách o deťoch či partneroch. „Nemali by sme mať pochybnosti o tom, či je z hľadiska ochrany práv každého človeka prípustné, ak partneri nemajú právo dozvedieť sa o zdravotnom stave partnerky alebo partnera. Čelíme aj otázkam vyžadujúcim si hlbšiu diskusiu, napríklad, či je správne, ak rodič, ktorý sa stará o dieťa, s ním nemôže zostať doma v čase choroby alebo či je vhodné, ak v prípade smrti jedného rodiča, je druhý rodič v konaní pred súdom o zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti v podstate v pozícii cudzej osoby,“ hovorí verejná ochrankyňa práv, podľa ktorej patrí základné právo na rešpektovanie rodinného a súkromného života a právo na ochranu pred zasahovaním do súkromného a rodinného života každému človeku. „Preto každé životné partnerstvo, bez ohľadu na jeho zloženie podľa pohlavia, by malo požívať uznanie a ochranu zo strany štátu a spoločnosti.“ Festival Dúhový Pride Bratislava 2017 sa uskutoční 19. augusta od 13:00 na Hviezdoslavovom námestí. Pride je pestrofarebnou prechádzkou ulicami Starého Mesta a jeho hlavným cieľom je podpora viditeľnosti komunity lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí v ich plnej rozmanitosti na Slovensku. Viac k témam: dúhový pochod, LGBT, Mária PatakyováZdroj: Webnoviny.sk - Verejná ochrankyňa práv vyvesila dúhovú vlajku, prihovorí sa účastníkom pochodu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Verejná ochrankyňa práv vyvesila dúhovú vlajku, prihovorí sa účastníkom pochodu

Video: Legia Varšava dostala za choreografiu fanúšikov od UEFA mastnú pokutu

NYON 18. augusta (WebNoviny.sk) - Európska futbalová únia (UEFA) dala poľskému klubu Legia Varšava pokutu 35 000 eur za správanie fanúšikov 2. augusta počas odvetného stretnutia 3. predkola Ligy majstrov proti kazašskému tímu FC Astana (1:0, prvý duel 1:3 - do play-off LM postúpila Astana). Priaznivci Legie predviedli obrovské choreo na pripomienku Poliakov zavraždených nacistami. "Počas varšavského povstania Nemci zabili 160 000 ľudí, tisíce z toho boli deti," napísali poľskí "kibici" pod obraz nemeckého vojaka so zbraňou pri hlave dieťaťa. UEFA odmieta posolstvá takéhoto typu na futbalových stretnutiach a za podobné symboly už potrestala viacero mužstiev. Transparent fanúšikov Legie označila za neprípustný. Cyperský Apollon Limassol musí zaplatiť 27 500 eur a škótsky FC Aberdeen 10 000 eur za použitie pyrotechniky a hádzanie predmetov na ihrisko priaznivcami týchto tímov 3. augusta počas odvety 3. predkola Európskej ligy (2:0, prvý súboj 1:2 - do play-off EL postúpil Apollon). Viac k témam: futbal, Legia Varšava, UEFA Európska futbalová úniaZdroj: Webnoviny.sk - Video: Legia Varšava dostala za choreografiu fanúšikov od UEFA mastnú pokutu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Legia Varšava dostala za choreografiu fanúšikov od UEFA mastnú pokutu

Služba Spotify zredukovala zoznam dostupnej hudby, odstránila rasisticky zameraných interpretov

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Streamingová služba Spotify začala odstraňovať hudbu interpretov, ktorí vo svojich textoch propagujú nadradenosť bielej rasy a nenávisť voči iným kultúram. Zareagovala tak na článok zverejnený v utorok na hudobnej stránke Digital Music News, ktorej redaktor spísal zoznam desiatok rasistických kapiel prístupných na Spotify. Spomienka na nacistickú Tretiu ríšu "Nelegálny obsah a materiály, ktoré propagujú nenávisť alebo podnecujú násilie voči rase, viere, sexuálnej orientácii a podobne, nebudeme tolerovať," uvádza streamingová služba. "Sme radi, že nás na tento obsah upozornili. Viaceré z týchto skupín sme už odstránili, a zvyšné preverujeme," napísalo Spotify v oficiálnom stanovisku. Služba iTunes odstránila tieto skupiny zo svojej databázy už v roku 2014 po tom, ako ju na ich prítomnosť upozornilo americké Southern Poverty Law Center (SPLC), združenie, ktoré sa zaoberá monitorovaním činnosti príslušníkov krajne pravicovej scény. Odporúčame:Ľudia sa musia naučiť nenávidieť, Obamov tweet k útoku v Charlottesville získal milióny klikov V zozname kapiel až do štvrtka prístupných na Spotify boli okrem iných aj kapely ako Battlecry, Condemned 84, Freikorps alebo aj známa britská neonacistická skupina No Remorse, ktorá vo svojich textoch oslavuje násilie, vyzýva skinheadov na útoky proti ideovým nepriateľom a s nostalgiou spomína na nacistickú Tretiu ríšu. "Pred šesťdesiatimi rokmi viedli vojnu, to pre nás zomierali ich hrdinovia v snehu, Nemecko, domovina," kričí spevák No Remorse v skladbe Deutschland. Hranica medzi slobodou a cenzúrou Autor článku zverejneného v utorok v Digital Music News uvádza, že kapely zo zoznamu, ktorý zverejnil, majú síce na Spotify málo fanúšikov, ale je veľmi ľahké dostať sa cez ktorúkoľvek z nich k desiatkam ďalších interpretov podobného razenia, keďže ich používateľovi odporúča algoritmus vyhľadávajúci podobných interpretov. Odporúčame:Facebook zrušil stránky rasistov zo zhromaždenia v Charlottesville Autor sa však sám pozastavuje nad tým, či je úplný zákaz tým správnym riešením a pýta sa, kde by mala byť hranica medzi slobodou slova a cenzúrou. Nie je podľa neho vôbec jasné, či pod šírenie nenávistných ideológií spadá napríklad playlist na Spotify, ktorý pozostáva z nacistických vojenských pochodov. "Mnohí ľudia by mohli obhajovať prítomnosť tohto playlistu na Spotify argumentom, že ide o dôležitú historickú zbierku," píše autor článku v Digital Music News. Viac k témam: hudba, internet, rasizmus, spotifyZdroj: Webnoviny.sk - Služba Spotify zredukovala zoznam dostupnej hudby, odstránila rasisticky zameraných interpretov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Služba Spotify zredukovala zoznam dostupnej hudby, odstránila rasisticky zameraných interpretov

Polícia chytila páchateľov, ktorí anonymne nahlásili bombu

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Policajti už majú podozrivého, ktorý vo štvrtok na tiesňovej linke v Prešovskom kraji nahlásil bombu vo VÚB. Keďže páchateľ nešpecifikoval miesto, policajti museli skontrolovať všetky pobočky na Slovensku. Podľa informácií z facebookovej stránky polície, s podozrivým vyšetrovateľ vykonáva potrebné procesné úkony. Odporúčame:Policajti prehľadávali pobočky VÚB banky, anonym nahlásil bombu V rukách polície už skončilo viacero páchateľov, ktorí nahlásili bomby. Ako informovali policajti na svojej stránke, v Košiciach zase vyšetrovateľka obvinila 28-ročného muža zo šírenia poplašnej správy a 53-ročného muža za uvedený zločin spáchaný formou účastníctva. Starší z dvojice ešte vlani v decembri požiadal mladšieho, aby zavolal, že na košickom súde je bomba, pretože ho čakalo pojednávanie. Za túto výpomoc mu vyplatil 170 eur. Okrem toho, že svojím konaním vystrašili ľudí, spôsobili aj vážnu poruchu v činnosti štátneho orgánu a škodu na ušlej mzde a odvodoch pracovníkov súdov v celkovej výške vyčíslenej na takmer 17 000 eur, informuje polícia. Starší z obvinených je momentálne vo väzbe za inú trestnú činnosť, mladší je stíhaný na slobode. V prípade dokázania viny im hrozí trest až na osem rokov Viac k témam: bombový poplach, krimi, Vúb BankaZdroj: Webnoviny.sk - Polícia chytila páchateľov, ktorí anonymne nahlásili bombu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Polícia chytila páchateľov, ktorí anonymne nahlásili bombu

Ladislav Bašternák vypovedal na polícii. Uplatnil účinnú ľútosť a zaplatí dva milióny eur

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Podnikateľ Ladislav Bašternák vo štvrtok vypovedal v Národnej kriminálnej agentúre. Informoval o tom spravodajský portál pluska.sk s tým, že pri výsluchu uplatnil účinnú ľútosť. Portál pripomína, že podnikateľ čelí obvineniu z neodvedenia daní a poistného. Polícia ho v tomto prípade obvinila ešte v marci tohto roka. Odporúčame:Sulíkova SaS vyzýva Fica, aby vysvetlil svoje zotrvávanie v byte Bašternáka Portál vysvetľuje, že uplatnenie inštitútu účinnej ľútosti umožňuje Trestný zákon. V praxi to znamená, že ak obvinený dodatočne zaplatí daň a poistné, trestnosť trestného činu zaniká. Ladislav Bašternák podľa portálu teda zaplatí dva milióny eur a vyšetrovateľ ho zbaví obvinenia. Podnikateľ cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však vraj bola nižšia. Podľa vyšetrovateľa si tak podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur, dodáva portál. Viac k témam: daňový podvod, kauza Bašternák, Ladislav Bašternák, Polícia SRZdroj: Webnoviny.sk - Ladislav Bašternák vypovedal na polícii. Uplatnil účinnú ľútosť a zaplatí dva milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ladislav Bašternák vypovedal na polícii. Uplatnil účinnú ľútosť a zaplatí dva milióny eur

Iniciatíva Pamätaj zakrýva sochám oči, upozorňuje na nedostatky novely zákona o ÚPN

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Dobrovoľníci z iniciatívy Pamätaj si nechcú zakrývať oči pred históriou, a preto kritizujú navrhovanú novelu zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN). Ako na brífingu povedal jeden z hovorcov iniciatívy Juraj Šeliga, novela sa snaží oklieštiť činnosť Ústavu, spolitizovať ho a zavádza kolektívne riadenie. Predstavitelia iniciatívy pri tej príležitosti prekryli oči sochy zakladateľa ÚPN Jána Langoša červenou stuhou s odkazom „#PAMÄTAJ“. Mladým záleží na vlastnej histórii Viac než desiatka dobrovoľníkov vystúpila pred pamätníkom Jána Langoša na Námestí Slovenského národného povstania v Bratislave, aby upozornila na nedostatky novely zákona o ÚPN a ukázala, že mladým záleží na odkrývaní vlastnej histórie. Mladí ľudia a študenti pred novinárov predstúpili s podobizňami Hartmuta Tautza, Titusa Zemana, Heleny Weinwurmovej, Alfréda Wetzlera a Ireny Kawaschovej, ktorí sa stali obeťami hrozivých skutkov spáchaných počas obdobia nacizmu a komunizmu. „Dnes tu s nami stojí päť obetí, ktoré však už nemôžu hovoriť, a ako iniciatíva Pamätaj chceme byť ich hlasom,“ povedala Veronika Bruncková z iniciatívy Pamätaj. „Sme presvedčení, že vyrovnávanie sa s našou vlastnou minulosťou nekončí Mečiarovými amnestiami. Slovensko by si malo pamätať hrozivé skutky, ktoré sa stali v čase komunizmu a nacizmu. Ak sa s touto časťou našich dejín nevyrovnáme a nenaučíme vyrovnávať, vystavujeme sa riziku, že sa toto obdobie môže zopakovať,“ uviedli predstavitelia iniciatívy, ktorí dúfajú, že politici ich volanie vypočujú a začne sa diskusia o tom, ako pomôcť ÚPN ešte lepšie plniť svoju úlohu. Volajú po širokej diskusii „Sme iniciatíva mladých ľudí a chceme ukázať, že mladým ľuďom záleží na vlastnej histórii. V dobe keď narastá extrémizmus v spoločnosti sa potrebujeme s minulosťou vysporiadať a ÚPN je skvelým nástrojom a inštitúciou, ktorá nám v tomto pomáha. Preto voláme po širokej diskusii, chceme, aby diskutovali právnici, historici, politológovia, sociológovia a v neposlednom rade aj politici,“ dodal Juraj Šeliga. Okrem sochy Jána Langoša na Námestí SNP zahalili dobrovoľníci oči viac než dvadsiatim bratislavským sochám, vrátane Pavla Országha Hviezdoslava, Júliusa Satinského, Sama Chalupku, či Čumila. Zdroj: Webnoviny.sk - Iniciatíva Pamätaj zakrýva sochám oči, upozorňuje na nedostatky novely zákona o ÚPN © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Iniciatíva Pamätaj zakrýva sochám oči, upozorňuje na nedostatky novely zákona o ÚPN

Islamskí militanti sťali hlavy trom ľuďom, útoky sú odplatou za Somálsko

NAIROBI 18. augusta (WebNoviny.sk) - Islamskí militanti sťali hlavy trom ľuďom a podpálili niekoľko domov v dedine Maleli neďaleko kenského mesta Witu. Podľa úradov útočníci patria k extrémistickej skupine aš-Šabáb. Táto organizácia spáchala v Keni v posledných rokoch desiatky útokov, ktoré si vyžiadali množstvo obetí. V júli extrémistov z aš-Šabáb obvinili v prípade, v ktorom sťali hlavy deviatim osobám v inej dedine v okrese Lamu. Odporúčame:Polícia strieľa do demonštrantov, povolebné násilnosti si vyžiadali už 24 obetí Extrémisti napojení na skupinu al-Káida vnímajú útoky v Keni ako odplatu za to, že krajina posiela do Somálska vojakov, aby proti nim bojovali. Viac k témam: al-Káida, KeňaZdroj: Webnoviny.sk - Islamskí militanti sťali hlavy trom ľuďom, útoky sú odplatou za Somálsko © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Islamskí militanti sťali hlavy trom ľuďom, útoky sú odplatou za Somálsko

Kiska: Školstvo potrebuje kompetentného, schopného a politicky silného človeka

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska je presvedčený, že žiaci, študenti, rodičia, pedagógovia aj ďalší zamestnanci v školstve majú nárok na to, aby tak dôležitý rezort riadil kompetentný, schopný a politicky silný človek. "Slovensko konečne potrebuje ministra školstva, ktorý dokáže situáciu v rezorte aspoň stabilizovať a zabrániť ďalšiemu úpadku. Rozumiem, že pre udržanie vládnej väčšiny a prímeria v koalícii sú nevyhnutné politické kompromisy. Ale to najdôležitejšie je dať našim deťom a našej krajine budúcnosť a naplniť vládnutie obsahom a výsledkami," uvádza sa v stanovisku prezidenta k situácii v rezorte školstva, ktoré médiám poskytol Martin Lipták z Kancelárie prezidenta. Odporúčame:Plavčana by dočasne mohol nahradiť minister obrany, Danko o odvolaní vedel podľa Fica dopredu Budúcnosť krajiny záleží od školstva Ako Kiska ďalej uviedol, rešpektuje, že osoba nového šéfa rezortu školstva bude vecou dohody partnerov vo vládnej koalícii a rovnako rešpektuje výhradné právo premiéra navrhnúť prezidentovi nového ministra na vymenovanie. Kiska už dávnejšie označil oblasť školstva a vzdelávania za svoju prioritu. „Aké máme školstvo, tak bude naša krajina vyzerať v budúcnosti. Vzhľadom na doterajší výkon zodpovedných od parlamentných volieb je ale potrebná silná dávka optimizmu, aby človek očakával v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu v najbližších rokoch zásadné zmeny," píše sa tiež v stanovisku. "Naďalej platí, že slovenské deti zaostávajú za rovesníkmi v zahraničí. Že deti zo znevýhodneného prostredia dosahujú v škole horšie výsledky a systém vzdelávania im vôbec nepomáha. Naďalej platí, že na Slovensku pôsobí množstvo nekvalitných vysokých škôl a slovenská veda dosahuje slabé výsledky. Že učiteľské povolanie je pre mladých ľudí neatraktívne. A naďalej platí, že je zodpovednosťou vlády týmto výzvam čeliť," pripomenul prezident. Odporúčame:Remišová si nemyslí, že SNS nájde vhodného ministra školstva Plavčan ho nepresvedčil Prezident sa k situácii vyjadril i v utorok, pred tým, ako premiér Fico požiadal predsedu SNS Andreja Danka, aby mu dal nové meno ministra školstva. Vtedy Kiska tvrdil, že ho na pondelňajšej tlačovej konferencii Plavčan nepresvedčil o tom, že eurofondy budú použité na špičkový výskum, vývoj a inovácie. Predseda vlády Robert Fico v stredu 16. augusta uviedol, že minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) by mal skončiť vo funkcii. Fico tiež požiadal predsedu SNS Andreja Danka, aby predložil návrh na nového ministra školstva, a to v čo najkratšom čase. Dôvodom podľa Fica je, že udalosti, ktoré sa stali na ministerstve školstva, vyvolávajú pochybnosti v očiach verejnosti, či to vláda myslí s bojom proti netransparentnému a korupčnému správaniu vážne. Andrej Danko následne v stredu uviedol, že žiadosť premiéra na zmenu ministra školstva berie na vedomie a dodal, že Plavčan oznámi abdikáciu. To urobil Plavčan vo štvrtok doobeda. Meno nového ministra nie je ešte známe, špekuluje sa o Eve Smolíkovej, ktorá je podpredsedníčka školského parlamentného výboru. Takisto sa objavilo aj meno podpredsedu národniarov Jaroslava Pašku, ktorý v rokoch 1993 - 1994 ako minister školstva už pôsobil. Takisto sa spomína aj meno ďalšieho podpredsedu SNS Antona Hrnka, ktorý v minulosti pôsobil ako vedúci oddelenia NATO v sekcii zahraničnej politiky a medzinárodných vzťahov na ministerstve obrany. Viac k témam: Andrej Kiska, koaličná kríza, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, prezident SRZdroj: Webnoviny.sk - Kiska: Školstvo potrebuje kompetentného, schopného a politicky silného človeka © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kiska: Školstvo potrebuje kompetentného, schopného a politicky silného človeka

Národný potravinový katalóg je spustený, prísne kritériá zvýšia kvalitu vo verejnom stravovaní

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Projekt národného potravinového katalógu je hotový. Ide o nástroj verejného obstarávania na nákup kvalitných a bezpečných potravín od kvalifikovaných dodávateľov, so zárukou dodržania nastavených štandardov za ekonomicky najvýhodnejších podmienok. Jeho spustenie ohlásila na tlačovej besede ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná spolu so zástupcami poľnohospodárskych komôr. Národný potravinový katalóg má priniesť vyššiu kvalitu vo verejnom stravovaní, keďže potraviny z katalógu budú podliehať prísnym kritériám ako je čerstvosť, zníženie ekologickej stopy, ale aj možnosť pre lokálnych farmárov presadiť sa vo svojom regióne. Odporúčame:Africký mor ošípaných ohrozuje Slovensko, agrorezort robí mimoriadne opatrenia Vysoké kritériá bezpečnosti a kvality „Nejde o katalogizovanie potravín, ide o elektronický nástroj verejného obstarávania, kde sa budú obstarávať kvalitné a bezpečné potraviny. Potraviny sa dostanú do katalógu od kvalifikovaných dodávateľov, pričom musia spĺňať požiadavky Úradu verejného obstarávania,“ vysvetlila Matečná. Národný potravinový katalóg by mal všetkým obstarávateľom, ktorí obstarávajú za verejné zdroje, to znamená zdravotníckym zariadeniam, sociálnym zariadeniam, školám či škôlkam dodávať kvalitné potraviny za relatívne dobré ceny. "Cieľom je poskytnúť paletu potravín s vysokými kritériami bezpečnosti, kvality, výživovej hodnoty, ktoré si obstarávatelia budú môcť flexibilne objednávať v požadovanom množstve a kvalite,“ dodala. Agrorezort preberie kontrolu nad procesmi Kontrola nad celým procesom verejného obstarávania bude spadať pod agrorezort. Ministerstvo pôdohospodárstva bude napríklad dohliadať aj na to, aby sa v katalógu neobjavili potraviny s vysokým obsahom konzervačných látok. V zariadeniach verejného stravovania sa podľa Matečnej v súčasnosti stravuje približne milión obyvateľov, katalóg má do verejného stravovania priniesť vyššiu kvalitu a bezpečnosť potravín. Odporúčame:Bratislavské hotely dostali vaječnú zmes s nebezpečným fipronilom „Katalóg prinesie lokálnosť, čerstvosť, zníženie ekologickej stopy a možnosť pre slovenských poľnohospodárov presadiť sa svojimi produktmi, a vedieť obstáť na trhu, ktorý je dnes pomerne tvrdý,“ uviedla Matečná. Náklady vo výške 2,5 milióna eur Na projekte Národného potravinového katalógu s rezortom pôdohospodárstva spolupracujú Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Agrárna komora Slovenska či Potravinárska komora Slovenska. Ako na tlačovej besede informoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík, v piatok popoludní by mali spustiť web www.npkinfo.sk. Náklady na projekt katalógu agrorezort vyčíslil približne na 2,5 milióna eur, pričom očakáva , že v plnej prevádzke by mohol fungovať v priebehu niekoľkých mesiacov. Viac k témam: Gabriela Matečná, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Národný potravinový katalóg, potravinyZdroj: Webnoviny.sk - Národný potravinový katalóg je spustený, prísne kritériá zvýšia kvalitu vo verejnom stravovaní © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Národný potravinový katalóg je spustený, prísne kritériá zvýšia kvalitu vo verejnom stravovaní

Lukáš Kozák a Tomáš Černý ostávajú v Slovane, podpísali kontrakt na jednu sezónu

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Okrem Tomáša Voráčka uspeli na skúške v hokejovom Slovane Bratislava aj Tomáš Černý a Lukáš Kozák. Informuje o tom oficiálny klubový facebook. Obaja už podpísali s "belasými" kontrakt na celú sezónu 2017/2018. Dvadsaťpäťročný Lukáš Kozák hral v minulej sezóne za Trenčín, Martin aj Medveščak Záhreb, predtým aj v Slovane v KHL. Odporúčame:Generálka pre Slovan nedopadla dobre, nestačil ani na Banskú Bystricu Iba 20-ročný mladík Černý strávil predchádzajúce roky v českom treťoligovom klube Slezan Opava. Viac k témam: HC Slovan Bratislava, hokej, KHL Kontinentálna hokejová liga, Slovan v KHLZdroj: Webnoviny.sk - Lukáš Kozák a Tomáš Černý ostávajú v Slovane, podpísali kontrakt na jednu sezónu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lukáš Kozák a Tomáš Černý ostávajú v Slovane, podpísali kontrakt na jednu sezónu

Eurofondy by mali byť transparentnejšie, Pellegrini predstaví akčný plán

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu predstaví na jeseň Akčný plán zvýšenia transparentnosti a efektívnosti implementácie štrukturálnych fondov. Úrad o tom informuje na svojej internetovej stránke www.vicepremier.gov.sk s tým, že v súčasnosti už existuje pracovná verzia dokumentu a experti pracujú na jej finalizácii. Odporúčame:Plavčan ma nepresvedčil, reaguje prezident Kiska na eurofondovú kauzu Rad systémových opatrení Experti pripravujú v dokumente viacero opatrení. Súčasťou akčného plánu bude napríklad návrh na priame zapojenie verejnosti pri zavádzaní príkladov dobrej praxe do systému či zverejňovanie hodnotiacich hárkov hodnotiteľov. Jedným z navrhovaných opatrení je napríklad aj zlepšenie kontrolných procesov prostredníctvom elektronického systému ARACHNE. "Akčný plán bude obsahovať rad systémových opatrení v oblastiach transparentnosti, otvorenosti, ako aj zjednodušovania implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktoré vychádzajú zo skúseností s aplikáciou legislatívy pre obdobie 2014 až 2020, ako aj z už prijatých opatrení spracovaných úradom podpredsedu vlády. Zároveň využívame príklady dobrej praxe zo zahraničia, ale aj poučenia z negatív, ktoré majú eliminovať tieto riziká do budúcna a zlepšiť verejnú mienku o nakladaní a využití európskych štrukturálnych a investičných fondov a zvýrazniť európsku pridanú hodnotu," uvádza Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu s tým, že opatrenia sa budú týkať najmä zlepšenia spolupráce s prijímateľmi a verejnosťou vrátane mimovládnych organizácií, ako aj zlepšenia kontrolných procesov. Náhodné prideľovanie hodnotiteľov "Veľa si sľubujeme od elektronického náhodného prideľovania hodnotiteľov, ako aj od povinnosti zverejňovať nielen samotných hodnotiteľov, ale aj hodnotiace hárky s konkrétnymi posudkami," uviedol pre agentúru SITA podpredseda vlády Peter Pellegrini. Pellegrini sa pre agentúru SITA zároveň vyjadril aj k situácii s výzvou na podporu dlhodobého strategického výskumu, o ktorej minister školstva Peter Plavčan 14. augusta uviedol, že ju ministerstvo školstva zruší. Pellegrini uviedol, že ešte predtým, ako novú výzvu z Operačného programu Výskum a Inovácie schváli Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, bude musieť prejsť stálou komisiou Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie, čo v minulosti nebolo. Viac k témam: eurofondy, Peter Pellegrini, Úrad pre investície a informatizáciu SRZdroj: Webnoviny.sk - Eurofondy by mali byť transparentnejšie, Pellegrini predstaví akčný plán © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Eurofondy by mali byť transparentnejšie, Pellegrini predstaví akčný plán

Plavčana by dočasne mohol nahradiť minister obrany, Danko o odvolaní vedel podľa Fica dopredu

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Pokiaľ nebude súčasne s odchodom ministra školstva Petra Plavčana navrhnutý nový minister, premiér Robert Fico poverí riadením ministerstva iného ministra za Slovenskú národnú stranu, pravdepodobne ministra obrany Petra Gajdoša. Premiér to uviedol v rozhovore pre denník Pravda s tým, že o tejto veci komunikuje aj s Kanceláriou prezidenta. Predseda vlády zároveň vyhlásil, že ak by sa krízová situácia v koalícii opakovala, bude konať, a je jedno, či pôjde o ministra Smeru, SNS alebo Mosta-Híd. Fico okrem toho odmietol, že by Danko nevedel, že sa chystá Plavčana odvolať. Odporúčame:Aktualizované: Minister školstva Plavčan abdikoval, potrebuje chrániť rodinu aj SNS Predčasné voľby by nič nepriniesli "Nebudem sa prehrabávať v tom, či mal na obrazovke dvanástu, alebo jedenástu hodinu. Som dostatočne skúsený politik, aby som robil kroky, ktoré sú prejavom úcty k mojim koaličným partnerom," pokračoval Fico s tým, že na odchode Plavčana bola medzi koaličnými lídrami zhoda, nezhoda bola len v načasovaní odchodu. Premiér sa v rozhovore venoval aj téme koaličnej krízy, pričom predčasné voľby odmietol. "Predčasné voľby by nič nepriniesli. Naviac, keď si zrátate hlasy Smeru a Mosta-Híd, tak je po predčasných voľbách. Bez hlasov týchto dvoch strán predčasné voľby neprichádzajú do úvahy," povedal premiér. Fico zároveň nepredpokladá vývoj, že by predseda SNS Andrej Danko z politiky odišiel. "Andrej Danko je silným lídrom SNS. Chápem, že máme okamihy v živote, keď nejako uvažujeme, ale v tejto chvíli Slovensko inú možnosť ako pokračovanie v tejto koalícii nemá," uviedol ďalej premiér. Odporúčame:Remišová si nemyslí, že SNS nájde vhodného ministra školstva O vypovedaní Koaličnej zmluvy dopredu nevedel Premiér Fico v rozhovore potvrdil, že nevedel o tom, že Danko sa chystá vypovedať Koaličnú zmluvu. Pokiaľ ide o dodatok k tejto zmluve, podľa Fica sa v ňom bude detailnejšie definovať riešenie rozdielnych názorov. "Koaličná zmluva o tom hovorí len rámcovo a chceme preniesť určitý dialóg aj na nižšie stranícke úrovne, napríklad na kraje, pretože sa blížia voľby do vyšších územných celkov a naše stranícke štruktúry musia intenzívnejšie komunikovať," vysvetlil premiér. Viac k témam: koaličná kríza, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Peter Gajdoš, Peter Plavčan, Robert Fico, vypovedanie Koaličnej zmluvyZdroj: Webnoviny.sk - Plavčana by dočasne mohol nahradiť minister obrany, Danko o odvolaní vedel podľa Fica dopredu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Plavčana by dočasne mohol nahradiť minister obrany, Danko o odvolaní vedel podľa Fica dopredu

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti rieši podľa OĽaNO-NOVA problémy len čiastočne

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, neprinesie želaný účinok pre všetkých ľudí odkázaných na ošetrovateľskú starostlivosť. Presvedčená je o tom poslankyňa hnutia OĽaNO-NOVA Soňa Gaborčáková. Problémy zariadení sociálnych služieb, sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately sa navrhovanou novelou podľa nej vyriešia iba čiastočne. Vyťažené zariadenia pre seniorov "V zariadeniach sociálnych služieb pre seniorov a deti s kombinovaným postihnutím sa neposkytuje ošetrovateľská starostlivosť z dôvodu, že ju neuhrádzajú zdravotné poisťovne. Dôsledkom tohto javu sú mnohé predčasné úmrtia seniorov pre destabilizáciu a opakovanie hospitalizácie pri jednej diagnóze,“ objasnila Gaborčáková. Odporúčame:Zmeny v pracovnej zdravotnej službe sú podľa SaS len kozmetické V priebehu roka 2015 bolo podľa Štatistického úradu SR v zariadeniach sociálnych služieb 41 200 osôb, ktoré sú odkázané na pomoc inej osoby, z toho v dôchodkovom veku bolo 29 419 prijímateľov. Práve zariadenia pre seniorov sú podľa poslankyne najvyťaženejšou sociálnou službou. V roku 2015 ju využívalo 16 255 seniorov, pričom medziročný nárast bol o 19,68 %. Počet nových miest nestačí Ako pokračovala Gaborčáková, dopyt a potrebu sociálnych služieb, a tiež aj efektívne a dostačujúce prepojenie so zdravotnými službami dokazujú štatistiky aj pri iných službách odkázanosti, ako napríklad domovy sociálnych služieb, ktoré využívalo 13 811 prijímateľov. "Veľké percento z nich sú osoby so zdravotným postihnutím odkázané aj na ošetrovateľské úkony. Minister síce avizoval možnosť nárastu 10 000 miest, ale podľa čísel a štatistík sú tieto počty nepostačujúce. Iba v priebehu minulého roka sa na čakacích listinách nachádzalo 4 541 seniorov a prognózy vývoja obyvateľstva načrtávajú ďalší nárast ľudí odkázaných na tento druh sociálnej služby,“ upozornila poslankyňa. Odporúčame:Pellegrinimu sa nepozdáva elektronická komunikácia živnostníkov s finančnou správou Gaborčáková pracuje viac ako rok s odborníkmi na reforme dlhodobej starostlivosti. "Prvou časťou bola oblasť nastavenia modelu platby za ošetrovanie v zariadeniach sociálnej služby pre poisťovne. V rámci pracovnej skupiny sme dospeli k paušálnej platbe, keďže preplácanie úkonov sa v oblasti sociálnej starostlivosti neuplatnilo. Vítam, že pán minister prijal závery tejto pracovnej skupiny a formu pre platbu zapracoval do novely zákona, avšak, táto oblasť si vyžaduje veľkú reformu,“ vyjadrila sa s tým, že vyriešenie financovania len prostredníctvom zvýšenia za platbu poistenca štátu nepomôže. Výdavky sociálneho zabezpečenia sú vyššie Podľa Gaborčákovej je to nesystémové riešenie. V máji 2015 totiž Eurostat upravil metodiku pre klasifikáciu verejných výdavkov a tým sa výdavky fondov zdravotného poistenia presunuli zo zdravotníctva do výdavkov sociálneho zabezpečenia. "Výdavky zdravotníctva pre dlhodobú starostlivosť sú síce nižšie, ale vyššie sú výdavky sociálneho zabezpečenia. Súčasne nastavený spôsob financovania, ktorý navrhuje minister, nebude ani postačujúci ani koncepčný,“ upozornila poslankyňa. Odporúčame:Jurinová chce zlepšiť zdravotníctvo v Žilinskom kraji a ak uspeje, vzdá sa posleneckého mandátu Ak by minister Drucker nastavil platby a súčasne zaviedol nový systém posudzovania, kontrolu kvality komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti a vznik intermediárnej starostlivosti, dosiahol by podľa Gaborčákovej tak plynulý prechod seniora z nemocnice do zariadenia sociálnych služieb s ošetrovateľskou starostlivosťou alebo do domáceho prostredia s využívaním služieb ošetrovateľských agentúr. Viac k témam: OĽaNO-NOVA, sociálne služby, Soňa Gaborčáková, zdravotníctvoZdroj: Webnoviny.sk - Novela zákona o zdravotnej starostlivosti rieši podľa OĽaNO-NOVA problémy len čiastočne © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Novela zákona o zdravotnej starostlivosti rieši podľa OĽaNO-NOVA problémy len čiastočne

Lajčák poslal sústrastnú správu do Španielska, strach nás podľa Danka nemôže rozbiť ani zastaviť

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák poslal v súvislosti s teroristickým útokom v Barcelone svojmu rezortnému partnerovi Alfonsovi Dastisovi sústrastný telegram, v ktorom vyjadril svoj zármutok nad týmto otrasným činom. "Vyjadrujeme svoje rozhorčenie nad týmto násilným činom, ktorého cieľom je zastrašenie verejnosti. Jednoznačne odsudzujeme všetky podoby a formy terorizmu a sme naďalej odhodlaní podporovať konkrétne opatrenia a nástroje v boji proti tejto globálnej hrozbe," uviedol ďalej tlačový odbor. Odporúčame:Aktualizované: Polícia zabila v Cambrils piatich podozrivých, pokúšali sa o druhý teroristický útok Po prezidentovi Andrejovi Kiskovi a premiérovi Robertovi Ficovi teroristický útok odsúdil aj predseda parlamentu Andrej Danko a vyjadril úprimnú sústrasť nad obeťami. „Španielsko sa stalo ďalšou obeťou terorizmu, ktorý sa v Európe šíri ako epidémia a rozosieva strach. Tento strach nás však nemôže rozbiť, ani zastaviť. Práve naopak, o to viac musíme držať spolu a rovnako sa musíme držať svojich hodnôt a tradícií,“ reagoval Danko s tým, že fanatizmus náboženského a rasového charakteru sa agresívne zakoreňuje v Európe. Odporúčame:Teroristický útok v Barcelone: Dodávka na Las Ramblas zrazila niekoľkých ľudí na chodníku (aktualizované) "Je na mieste povedať, aby sa Európska únia zaujímala intenzívnejšie o bezpečnosť vlastných krajín,“ dodal. Štvrtkový útok dodávkou na známom a turistami vyhľadávanom bulvári Las Ramblas v centre Barcelony si vyžiadal trinásť obetí a zhruba stovku zranených. K útoku sa prihlásil tzv. Islamský štát. Viac k témam: Andrej Danko, Miroslav Lajčák, Španielsko, teroristický útok v Barcelone, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Lajčák poslal sústrastnú správu do Španielska, strach nás podľa Danka nemôže rozbiť ani zastaviť © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lajčák poslal sústrastnú správu do Španielska, strach nás podľa Danka nemôže rozbiť ani zastaviť

Beblavý a Mihál chcú zmeniť systém zvyšovania minimálnej mzdy, poukazujú na náklady zamestnávateľa

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Nezaradení poslanci NR SR Jozef Mihál a Miroslav Beblavý predložili do parlamentu legislatívny návrh na zmenu mechanizmu zvyšovania minimálnej mzdy. Podstata ich návrhu stojí na troch pilieroch, a to na naviazaní minimálnej mzdy na 50 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, nezdaniteľnej časti na daňovníka vo výške minimálnej mzdy zníženej o odvody zamestnanca do Sociálnej poisťovne a odpočítateľnej položke pri zdravotných odvodoch vo výške minimálnej mzdy. Tieto opatrenia by podľa opozičných poslancov zabezpečili výrazné zvýšenie reálnych zárobkov nízkopríjmových pracujúcich, ale ťarchu tohto nárastu by okrem zamestnávateľov niesol na pleciach najmä štát. Zo mzdy si najviac zoberú poisťovne "Premiér Fico ohlásil zvýšenie minimálnej mzdy o 45 eur. Zabudol dodať, že čistá minimálna mzda zamestnanca sa zvýši len o 29 eur, náklady zamestnávateľa však stúpnu až o 70 eur," upozornili v tlačovej správe Mihál s Beblavým. Zo sumy, o ktorú sa zvýšia mzdové náklady, si podľa nich viac ako polovicu "odhryznú" finančná správa, Sociálna a zdravotná poisťovňa, a to spolu až 58 %. Odporúčame:Podnikatelia odmietajú administratívne zvyšovanie minimálnej mzdy, môže to mať ničivé následky Poslanec NR SR Jozef Mihál prepočítal, ako sa rôzne spôsoby zvyšovania minimálnej mzdy prejavia v peňaženkách pracujúcich, v štátnej kase a v mzdových nákladoch zamestnávateľov. "Prijatím nášho návrhu by bola v roku 2018 hrubá minimálna mzda 456 eur, čistá minimálna mzda 413 eur a zamestnávatelia by pri minimálnej mzde mali mzdové náklady 571 eur," uviedol. Ťarcha na štátny rozpočet Oproti tomuto roku by čistá minimálna mzda zamestnancov stúpla z 374 eur o 39 eur a mzdové náklady zamestnávateľov by pri minimálnej mzde išli nahor z 561 eur o 10 eur. "Na porovnanie, prijatím návrhu premiéra Fica by sa v roku 2018 hrubá minimálna mzda síce zvýšila na 480 eur, ale čistá minimálna mzda zamestnancov by bola len 403 eur, pričom mzdové náklady zamestnávateľov by stúpli až na 631 eur,“ vypočítava Mihál. Odporúčame:Sociálni partneri sa nedohodli na výške minimálnej mzdy, ministerstvo navrhuje 480 eur Podľa neho by zvyšovanie minimálnej mzdy podľa nového modelu prenieslo ťarchu najmä na štátny rozpočet. "Strana Smer-SD tu každoročne vytĺka politický kapitál na tom, že zvyšuje minimálnu mzdu. My chceme, aby sa zo zvyšovania minimálnej mzdy stal transparentný proces, ktorý bude presne nastavený podľa toho, ako sa darí ekonomike, a nie podľa toho, koľko rokov je do parlamentných volieb," tvrdí poslanec Miroslav Beblavý. Richter nebude meniť návrh Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu na Slovensku od začiatku budúceho roka zo súčasných 435 eur na 480 eur. Sociálni partneri sa na takejto výške minimálnej mzdy na budúci rok nedohodli. Informoval o tom v pondelok na brífingu po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. "Konfederácia odborových zväzov SR trvala na svojom návrhu 492 eur, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR nesúhlasila s navrhovanou výškou, ktorú predkladalo ministerstvo. Republiková únia zamestnávateľov sa v podstate nevyjadrila k tomuto návrhu, Združenie miest a obcí Slovenska zobralo na vedomie predložený návrh," uviedol minister. Avizoval, že na septembrové rokovanie sociálnych partnerov predloží návrh, ktorý pôjde následne na rokovanie vlády. "V tejto chvíli nemám dôvod meniť návrh, som pripravený predložiť takýto istý," dodal minister. Viac k témam: jozef mihál, minimálna mzda, Miroslav Beblavý, Robert Fico, sociálneZdroj: Webnoviny.sk - Beblavý a Mihál chcú zmeniť systém zvyšovania minimálnej mzdy, poukazujú na náklady zamestnávateľa © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Beblavý a Mihál chcú zmeniť systém zvyšovania minimálnej mzdy, poukazujú na náklady zamestnávateľa

Popradský primátor bude stíhaný na slobode, obvinili ho z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky

POPRAD 18. augusta (WebNoviny.sk) – Popradský primátor Jozef Švagerko je obvinený z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. „Stíhaný je na slobode. V prípade dokázania viny mu hrozí ročné väzenie,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca prešovskej krajskej polície Daniel Džobanik. Policajti zastavili popradského primátora v stredu o pol piatej popoludní na ceste pri cintoríne v smere na Veľký Slavkov, pri kontrole bol podrobený dychovej skúške na alkohol, nameraná hodnota ukázala viac ako jedno promile. Primátor čerpá do konca týždňa dovolenku. Odporúčame:Primátor Popradu šoféroval opitý, nafúkal viac ako jedno promile Môže prísť o post primátora Švagerko môže prísť o post primátora, keďže podľa zákona o obecnom zriadení mandát zaniká, ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin alebo bol právoplatne odsúdený za trestný čin, ak výkon trestu odňatia slobody nebol podmienečne odložený. Rovnako by Švagerko mohol prísť aj o doterajšie členstvo v Kresťanskodemokratickom hnutí (KDH). „Aj na takéto prípady myslia stanovy KDH, ktoré jednoznačne hovoria o tom, že v prípade, ak je niekto právoplatne odsúdený, členstvo v strane mu automaticky zaniká,“ povedal pre agentúru SITA podpredseda KDH a zároveň primátor Levoče Milan Majerský. Podozrievali ho z problémov s alkoholom Popradského primátora podozrievali z problémov s alkoholom už vlani, niektorí popradskí poslanci mu vtedy adresovali list, v ktorom okrem iného uviedli, aby zvážil svoje pôsobenie na poste primátora. Na svoju obhajobu vtedy povedal, že ide len o „štvavú kampaň bývalého primátora mesta Antona Danka“. V rámci reakcie na list Švagerko pred všetkými prítomnými vykonal dychovú skúšku, ktorá mala zistiť prítomnosť alkoholu v jeho krvi, výsledok bol negatívny. Viac k témam: Jozef Švagerko, PopradZdroj: Webnoviny.sk - Popradský primátor bude stíhaný na slobode, obvinili ho z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Popradský primátor bude stíhaný na slobode, obvinili ho z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky

Čech masturboval na Zlatých pieskoch, nenechal sa vyrušiť ani policajnou hliadkou

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Až tri roky za mrežami môže stráviť 52-ročný Čech, ktorý sa vo štvrtok ukájal v areáli bratislavských Zlatých pieskov. Ako agentúru SITA informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, na pláži v blízkosti reštaurácie, keď sa v okolí nachádzali ďalší návštevníci, masturboval pod stromom. Nenechal sa vyrušiť ani privolanou policajnou hliadkou. Policajti Davida zadržali, predviedli na policajné oddelenie, obvinili z výtržníctva a umiestnili do cely. Viac k témam: Bratislava, krimi, Polícia SR, Zlaté pieskyZdroj: Webnoviny.sk - Čech masturboval na Zlatých pieskoch, nenechal sa vyrušiť ani policajnou hliadkou © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čech masturboval na Zlatých pieskoch, nenechal sa vyrušiť ani policajnou hliadkou

Aretha Franklin plánuje skončiť s koncertovaním, chce si užívať dôchodok v Detroite

DETROIT 18. augusta (WebNoviny.sk) - Americká soulová speváčka Aretha Franklin si chce užívať dôchodok v Detroite, kde vyrastala. Sedemdesiatpäťročná interpretka to prezradila v rozhovore pre denník Detroit Free Press. Speváčka sa plánuje odsťahovať z Bloomfield Hills v Michigane, kde žila dlhé roky. Odporúčame:Speváčka Pink dostane Michael Jackson Video Vanguard Award Franklin tiež plánuje v Detroite otvoriť nočný klub s názvom Aretha\'s, v ktorom by si z času na čas zaspievala, no volala by vystupovať najmä interpretov, ktorí sú v meste obľúbení. "Kráľovná soulu" nedávno vyhlásila, že od budúceho roka plánuje skončiť s koncertovaním. V súčasnosti pracuje na novom albume. Aretha Louise Franklin je jednou z najúspešnejších interpretiek všetkých čias. Získala 18 cien Grammy. Americký dvojtýždenník Rolling Stone ju zaradil na prvé miesto rebríčka 100 najlepších speváčok všetkých čias a v roku 1987 sa stala prvou ženou, ktorú uviedli do Rock\'n\'rollovej siene slávy. Na konte má viac ako tri desiatky albumov. Odporúčame:Taylor Swift vyhrala súd týkajúci sa sexuálneho obťažovania, od obvineného žiadala odškodné Medzi jej najväčšie hity patria skladby ako I Never Loved A Man (The Way I Love You), Respect, Baby I Love You, (You Make Me Feel Like) A Natural Woman, (Sweet Sweet Baby) Since You\'ve Been Gone, Think, The House That Jack Built, Spanish Harlem, Day Dreaming, Until You Come Back To Me (That\'s What I\'m Gonna Do), Freeway Of Love, Who\'s Zoomin\' Who či I Knew You Were Waiting (For Me), ktorú s ňou naspieval zosnulý spevák George Michael. Viac k témam: Aretha Franklin, hudba, kultúraZdroj: Webnoviny.sk - Aretha Franklin plánuje skončiť s koncertovaním, chce si užívať dôchodok v Detroite © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aretha Franklin plánuje skončiť s koncertovaním, chce si užívať dôchodok v Detroite

Video: AC Miláno dominovalo v play-off Európskej ligy, Škrtel nezabránil prekvapivej prehre

BRATISLAVA 17. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenský futbalista Marek Bakoš prispel dvoma gólmi k triumfu Viktorie Plzeň nad AEK Larnaka 3:1 vo štvrtkovom prvom stretnutí play-off Európskej ligy 2017/2018. Rodák z Novej Bane v 29. min vyrovnal a v 74. min z pokutového kopu stanovil rezultát duelu. Pre Bakoša to boli prvé dva súťažné góly v aktuálnej sezóne. Víťazný gól Plzne strelil v 36. min Daniel Kolář. Jediný gól cyperského mužstva strelil už v 8. min Acorán Barrera. Odporúčame:Video: Bakoš sa ukázal v zápase proti AEK Larnaka, trefa z priameho kopu aj úspešná penalta Miláno so šiestimi gólmi Martin Škrtel nezabránil prekvapivej kapitulácii Fenerbahce Istanbul, turecký klub podľahol v macedónskom Skopje tamojšiemu Vardaru 0:2. Kapitán slovenskej reprezentácie absolvoval celý duel. PAOK Solún s Róbertom Makom v základnej zostave triumfoval nad švédskym FK Östersund 3:1. Dvadsaťšesťročný Bratislavčan hral do 81. min. Futbalisti AC Miláno rozdrvili macedónsky klub Škendija Tetovo jednoznačne 6:0. Po dva góly strelili André Silva a kapitán z uplynulej sezóny Riccardo Montolivo. Jeden presný zásah pridali Fabio Borini a Luca Antonelli. Novým kapitánom "rossoneri" bol stopér Leonardo Bonucci, ktorý prestúpil z konkurenčného Juventusu Turín. Finalista nestačil na Trondheim Zdolaný finalista z uplynulej sezóny Ajax Amsterdam podľahol Rosenborgu Trondheim 0:1. Jediný gól strelil v 77. min Samuel Adegbenro. FC Everton, ktorý v 3. predkole postúpil cez MFK Ružomberok, triumfoval nad chorvátskym Hajdukom Split 2:0. Hlavným arbitrom tohto duelu bol slovenský rozhodca Ivan Kružliak. Odvety play-off Európskej ligy odohrajú 24. augusta. Úspešní preniknú do skupinovej fázy EL, neúspešní sa rozlúčia s tohtosezónnou pohárovou Európou. Žreb skupinovej fázy je na programe v piatok 25. augusta v Monaku. Účasť v základnej skupine už má istú 16 klubov. Pridá sa k nim 22 postupujúcich z play-off EL a tiež desať neúspešných z play-off o účasť v skupinovej fáze tohtosezónnej Ligy majstrov. EURÓPSKA LIGA 2017/2018 play-off Dinamo Záhreb (Chor.) - Skenderbeu Korce (Alb.) 1:1 (0:1) Góly: 90.+ Ángelo Henríquez - 37. Latifi BATE Borisov (Biel.) - FK Oleksandria (Ukr.) 1:1 (1:1) Góly: 8. Ivanič - 19. Banada Apollon Limassol (Cyp.) - FC Midtjylland (Dán.) 3:2 (1:1) - hralo sa v Larnake Góly: 15. Kyriakou, 70. Jander, 90.+ Pittas - 38. a 74. Sörloth FK Krasnodar (Rus.) - Crvena zvezda Belehrad (Srb.) 3:2 (1:0) Góly: 20. Ignatiev, 46. Claesson, 66. S. Petrov - 57. S. Srnič, 71. Pešič FH Hafnarfjördur (Isl.) - Sporting Braga (Portug.) 1:2 (1:0) Góly: 40. H. Björnsson - 62. Joao Paulo Dias Fernandes, 79. Stojiljković PAOK Solún (Gréc.) - FK Östersund (Švéd.) 3:1 (1:1) Góly: 38. Léo Matos, 77. a 88. Prijovič (druhý z pok. kopu) - 21. Nouri (z pok. kopu) Róbert Mak (PAOK) hral do 81. min Vardar Skopje (Maced.) - Fenerbahce Istanbul (Tur.) 2:0 (1:0) Góly: 20. Barseghjan, 90.+ Mehmet Topal (vlastný), ČK: 89. Grncarov (po 2. ŽK) - 90.+ Josef de Souza Martin Škrtel (Fenerbahce) odohral celý zápas Viktoria Plzeň (ČR) - AEK Larnaka (Cyp.) 3:1 (2:1) Góly: 29. a 74. Bakoš (druhý z pok. kopu), 36. D. Kolář - 8. Acorán Marek Bakoš dvakrát skóroval, v 35. min dostal ŽK a hral do 77. min, Patrik Hrošovský odohral celý zápas, Matúš Kozáčik (všetci Plzeň) sedel na lavičke náhradníkov Ludogorec Razgrad (Bul.) - Suduva Marijampolé (Lit.) 2:0 (0:0) Góly: 61. Moti, 76. Vura SC Rheindorf Altach (Rak.) - Maccabi Tel Aviv (Izr.) 0:1 (0:0) - hralo sa v Innsbrucku Gól: 68. Kjartansson Panathinaikos Atény (Gréc.) - Athletic Bilbao (Šp.) 2:3 (1:0) Góly: 29. Lod, 55. Cabezas - 68. a 74. A. Aduriz (druhý z pok. kopu), 71. Óscar De Marcos Legia Varšava (Poľ.) - Šeriff Tiraspoľ (Mold.) 1:1 (0:0) Góly: 76. Hämäläinen - 88. Bayala NK Domžale (Slovin.) - Olympique Marseille (Fr.) 1:1 (1:0) - hralo sa v Ľubľane Góly: 12. Vetrih - 63. Sanson Tomáš Hubočan (Marseille) sedel na lavičke náhradníkov Ajax Amsterdam (Hol.) - Rosenborg Trondheim (Nór.) 0:1 (0:0) Gól: 77. Adegbenro Viitorul Konstanca (Rum.) - Red Bull Salzburg (Rak.) 1:3 (1:3) Góly: 7. Tucudean - 2. Hwang Hee-Chan, 29. H. Wolf, 31. Dabbur Club Bruggy (Belg.) - AEK Atény (Gréc.) 0:0 ČK: 58. Livaja (AEK) po 2. ŽK NK Osijek (Chor.) - Austria Viedeň (Rak.) 1:2 (1:1) Góly: 15. Ejupi - 26. Monschein, 60. Holzhauser AC Miláno (Tal.) - Škendija Tetovo (Maced.) 6:0 (3:0) Góly: 13. a 28. André Silva, 25. a 85. Montolivo, 67. Borini, 69. Antonelli Partizan Belehrad (Srb.) - Videoton Székesfehérvár (Maď.) 0:0 FC Everton (Angl.) - Hajduk Split (Chor.) 2:0 (2:0), rozhodovali: I. Kružliak - Balko, Hancko (všetci SR) Góly: 30. M. Keane, 44. Gueye Marítimo Funchal (Portug.) - Dynamo Kyjev (Ukr.) 0:0 ČK: 89. Chačeridi (Kyjev) po 2. ŽK Viac k témam: Európska liga UEFA, futbal, Marek Bakoš, Martin Škrtel, Robert MakZdroj: Webnoviny.sk - Video: AC Miláno dominovalo v play-off Európskej ligy, Škrtel nezabránil prekvapivej prehre © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: AC Miláno dominovalo v play-off Európskej ligy, Škrtel nezabránil prekvapivej prehre

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Treenium je prvý dom s horizontálnym lesom na Slovensku
Štát uľahčil prijímanie cudzincov na sezónne práce, platí to pre štyri odvetvia
Video: Loď Dragon priviezla zásoby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS
Vyčistiť mesto Mosul od bômb a nastražených náloží bude trvať desiatky rokov
Aretha Franklin plánuje skončiť s koncertovaním, chce si užívať dôchodok v Detroite
Video: Legia Varšava dostala za choreografiu fanúšikov od UEFA mastnú pokutu
Najkratšie čakacie lehoty na operácie má poisťovňa Union

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Prešov, Bzenov, Fintice, Haniská, Kapušany, Ľubotice, Malý Šariš, Ruská nová Ves, Teriakovce, Veľký Šariš, Župčany
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang